
ŚWINIA ZŁOTNICKA BIAŁA – SKARB POLSKIEGO DZIEDZICTWA KULINARNEGO
Świnia Złotnicka biała, objęta programem ochrony zasobów genetycznych od 1996 roku, jest jedną z trzech rodzimych ras świń utrzymywanych w Polsce. Jej nazwa nawiązuje do miejsca pochodzenia - podpoznańskich Złotnik (gmina Suchy Las), gdzie po II wojnie światowej została starannie wyhodowana przez zespół naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przodkami tej wyjątkowej rasy były prymitywne świnie z okolic Wilna i Nowogródka. Dzięki temu Świnia Złotnicka Biała zachowała wiele pierwotnych cech, które są rzadkością wśród świń hodowanych masowo. W 2006 roku mięso tej rasy zostało wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa wielkopolskiego w kategorii „Produkty mięsne” pod nazwą „Wielkopolska Wieprzowina Złotnicka”.
Zamówienia prosimy składać na podany formularz: https://formularze.up.poznan.pl/zam%C3%B3wienie-na-w%C4%99dliny-w-rolniczym-gospodarstwie-do%C5%9Bwiadczalnym-swadzim
Charakterystyka Gospodarstwa Swadzim- Złotniki
W skład Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Swadzim wchodzą gospodarstwa w Swadzimiu i Złotnikach.
Majątek ziemski Swadzim to przedwojenna posiadłość prywatna, która po II wojnie światowej służyła pracom badawczym prowadzonym przez Uniwerstytet Poznański. Przyjęte w 1952 roku w zarząd Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu gospodarstwa rolne Swadzim i Złotniki tworzyły dwa oddzielne gospodarstwa doświadczalne. W 2004 roku, w wyniku restrukturyzacji, powstało jedno Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Swadzim o powierzchni 890 ha gruntów położonych w trzech gminach tj. Tarnowo Podgórne, Suchy Las, Rokietnica, w m. Swadzim, Sady, Baranowo, Złotniki i niewielka ilość gruntów (około 20 ha) w obrębie miasta Poznania. Grunty orne stanowią 890 ha z przewagą gleb IV i V klasy- wskaźnik bonitacji 0,87, użytki zielone zajmują powierzchnię ok. 40 ha. Położenie w bliskiej odległości od Poznania wyznacza kierunki produkcji roślinnej i zwierzęcej gospodarstwa, ale stanowi jednocześnie doskonałą, położoną blisko macierzystej uczelni bazę dydaktyczno- doświadczalną dla studentów i pracowników UP w Poznaniu. Rozwój aglomeracji miejskiej w zakresie budownictwa mieszkalnego oraz stref aktywizacji gospodarczej mają niewątpliwy wpływ na zmniejszanie się powierzchni upraw rolnych. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zbóż, kukurydzy na ziarno, rzepaku i roślin paszowych dla posiadanego inwentarza.
W gospodarstwie Swadzim, po likwidacji stada bydła mlecznego, w zaadaptowanych na stajnię i ujeżdżalnię budynkach inwentarskich utworzono ośrodek jeździecki i pensjonat dla koni.
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, a także Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauki o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego organizują tam całoroczne zajęcia ze studentami.
Gospodarstwo Złotniki to hodowla owiec mięsnych i mlecznych oraz prowadzona w cyklu zamkniętym zachowawcza hodowla świń rasy złotnickiej białej, wyhodowanej przez naukowców Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu- dzisiejszego Uniwersytetu Przyrodniczego. Wysoki poziom produkcji przy użyciu nowoczesnego sprzętu to doskonała baza nauczania dla studentów UP w Poznaniu zrównoważonego rolnictwa w bezpośredniej bliskości dużej aglomeracji miejskiej.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
---|
RODO
Dokumeny odnośnie przetwarzania danych osobowych




RGD Swadzim




Gospodarstwo Złotniki
DANE DO WYSTAWIANIA FAKTUR
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu- RGD Swadzim
60-637 Poznań, ul. Wojska Polskiego 28
NIP: 777-00-04-960
Adres do przesyłania faktur:
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Swadzim
ul. Parkowa 4, 62-080 Tarnowo Podgórne

